Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego skorygowanie uzębienia jest tak ważne?
- Choroby medyczne: Krzywe zęby są trudniejsze do czyszczenia, co może prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej, która z kolei może powodować próchnicę i choroby dziąseł lub zapalenie przyzębia. Choroby te wymagają nie tylko leczenia stomatologicznego, ale również badania przeprowadzone przez Krajowe Instytuty Zdrowia wykazały korelację między płytką nazębną a niektórymi chorobami układowymi, takimi jak choroby serca i cukrzycą.
- Pęknięcie zębów: Jeśli zęby są źle wyosiowane, są bardziej narażone na odpryskiwanie lub pękanie; wystające zęby górne lub „zęby wybrakowane” są szczególnie podatne na pękanie.
- Bóle głowy lub szyi: Żucie zębami, które nie są odpowiednio ustawione, może spowodować stres w kościach podtrzymujących szczękę i usta, powodując przewlekłe bóle głowy lub szyi, które mogą wymagać leczenia medycznego.
- Problemy trawienne: Nieefektywne żucie, które nie pozwala na prawidłową obróbkę pokarmu, może prowadzić do problemów trawiennych.
- Słaba mowa: Niewyrównane zęby mogą wpływać na mowę. Prostowanie zębów może poprawić zrozumiałość mowy u dzieci i dorosłych.
- Niskie poczucie własnej wartości: Doskonały uśmiech może podnieść poczucie własnej wartości, co może zwiększyć poziom pewności siebie w życiu zawodowym i osobistym.
Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
Jeśli zaobserwujemy u dziecka:
- asymetrie w rysach twarzy
szkodliwe nawyki (np. ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka) - wade wymowy
- oddychanie ustami
- dysfunkcje języka
- stale otwartą buzie
- przedwczesną utratę zębów mlecznych (najczęściej na skutek powikłań próchnicy)
- nadmiernie wysuniętą lub cofniętą bródkę
- nieprawidłowe uszeregowanie zębów: nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami
Jeżeli powyżej wymienione objawy występują to należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ortodontą.
U osób dorosłych natomiast objawy wskazujące na potrzebę konsultacji są następujące:
- asymetrię w rysach twarzy
- stale otwartą buzię
- oddychanie przez usta
- nieprawidłowe uszeregowanie zębów (nadmierne stłoczenie lub szpary między zębami)
- zgrzytanie zębami
- ścieranie się zębów
- odsłanianie się szyjek zębów
- stłaczanie się zębów
- nadmierne odkładanie się kamienia
- niezadowalająca kosmetyka w postaci stłoczeń, obrotów zębów, szpar
Wizyta konsultacyjna i co dalej?
Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej lekarz ortodonta opracowuje plan leczenia, informuje jak długo będzie trwało leczenie oraz kiedy będą widoczne pierwsze efekty. Wspólnie z pacjentem zostaje ustalona dogodna metoda leczenia oraz częstotliwość wizyt kontrolnych. Podczas wizyty konsultacyjnej dokonuje się pobrania wycisków do sporządzenia modeli diagnostycznych.
Czy należy się jakoś przygotować do pierwszej wizyty u lekarza ortodonty?
Poza zwyczajowym przygotowaniem jakim jest staranne umycie zębów nie trzeba specjalnie przygotowywać się do pierwszej wizyty. Zęby nie muszą być wyleczone, natomiast będą musiały być wyleczone przed założeniem aparatu ortodontycznego. Warto zabrać ze sobą dokumentację w postaci zdjęć RTG o ile pacjent miał je wcześniej wykonane. W przypadku braku zdjęć pacjent otrzymuje skierowanie na ich wykonanie.
Czy u osoby dorosłej nie jest za późno na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego?
Nigdy nie jest za późno by rozpocząć i z sukcesem zakończyć leczenie ortodontyczne. Nie ma ściśle określonej granicy wieku, do której warto prowadzić leczenie ortodontyczne. Należy pamiętać, że służy ono nie tylko poprawieniu estetyki, ale przede wszystkim zachowaniu w zdrowiu zębów i przyzębia. W przypadku braków zębowych często leczenie ortodontyczne przygotowuje do leczenia protetycznego. Jeśli praca lub tryb życia pacjenta wymaga szczególnej prezencji można wtedy założyć aparat z zamkami kosmetycznymi.
Czy zakładanie aparatu boli?
Samo zakładanie aparatu stałego nie boli. Jest jedynie czasochłonne, bowiem montaż aparatu trwa około 1 godziny.
Czy noszenie aparatu stałego boli?
Próg bólowy i zjawiska zachodzące podczas leczenia są sprawą bardzo indywidualną, jednych boli bardziej, innych mniej a jeszcze innych wcale. Jeśli pojawia się ból to najczęściej przez pierwsze 2-3 dni po wizycie, można wtedy zażyć zalecony przez lekarza środek przeciwbólowy. Występowanie bólu po wizycie jest zjawiskiem normalnym, świadczy o postępującej korekcie ustawienia zębów, oczywiście jeśli ból nie występuje to wcale nie znaczy że taka korekta nie zachodzi, jest po prostu dla danego pacjenta bezbolesna. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy kontaktować się z lekarzem prowadzącym.